top of page

Lamine Diş (Yaprak Diş) Kaplama Nedir?

Lamine Diş (Yaprak Diş) Kaplama Nedir?

Lamine diş, yaprak diş veya diğer bir adıyla porselen kaplama, dişlerin kırılma ve deformasyonlarına göre özel diş ölçüleri alınarak hazırlanan, estetik görünüm kaygılarını ortadan kaldıran ve ön dişlerin ön yüzeylerine yapıştırılan porselen diş tasarımlarıdır. Lamine kaplama, yalnızca ön dişlere uygulanır. Lamine diş kaplama uygulamasında dişlere aşındırma yapılmaz veya çok az seviyelerde yapılabilir.

Lamina kaplamaların en önemli özelliği dişleri aşındırmadan uygulanan lamina diş kaplamanın mükemmeliyetçi bir uyum sağlamasıdır. Porselen kaplamalar, son derece ince ve metal içermezler. Ayrıca ışık geçiren bir malzeme olması da uygulamanın avantajları arasındadır.

Lamina Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

Dişlerde istenmeyen renk değişiklikleri varsa, dişler beyazlatıcı maddelerle beyazlatmaya uygun değilse veya renkle birlikte şekil değişikliği de isteniyorsa lamina restorasyonlar uygulanabilir. Lamina diş kaplama uygulaması öncesinde hastanın beklentileri dinlenir ve ağız içi ölçüsü alınır. Alınan ölçü ile birlikte bir model çalışması yapılır. Yapılan kaplamaların provası yapılır, diş hekimi ve hastanın onayından geçtikten sonra işlem uygulanır. Kişiye özel olarak hazırlanan kaplamalar, özel bir yapıştırıcı malzeme tarafından dişe yapıştırılmaktadır. Ayrıca bu işlem sırasında dişlere çok az miktarda seyreltme yapılır. Kişi, uygulama sonrası aynı gün dişlerini kullanmaya devam edebilirken, bu işlem esnasında herhangi bir acı veya ağrı hissi yaşamaz. 

Lamine Diş Çeşitleri Nelerdir?

Lamine diş çeşitleri, kompozit lamine ile porselen lamine olmak üzere 2 farklı şekildedir:Kompozit Lamine: Dişe zarar vermeden; dişin rengini ve şeklini değiştirmek, büyütmek ya da bir problemi iyileştirmek ve dişe estetik bir görünüm kazandırmak amacıyla yapılır. Diş yapısının uygunluğuna bağlı olarak diş hekimi tarafından aynı gün içerisinde yapılabilir. Porselen Lamine: Dişlerdeki; yamukluğu, renk kaybını, zedelenmeyi ve rahatsızlıkları onarma bakımından etkili ve sık tercih edilen bir uygulamadır. Dişlerin ön yüzeyine yerleştirilerek gerçekleştirilir. Yapısı oldukça ince ve dişlere rahatsızlık vermez. Kişiye özel olarak laboratuvar ortamında hazırlanır. 

Lamina Diş Yapılmasını Gerektiren Durumlar

Diş problemi olan her yaş grubundan hastaya uygulanabilen lamina porselen dişler, özellikle diş yapılarındaki problemler nedeniyle kişilerin sık tercih ettiği bir yöntemdir. Lamina diş yapılmasını gerektiren durumlar ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Dişlerde kırılma veya aşınma olması, 

 • Dişlerin ayrık ve aralıklı olması,

 • Beyazlatma yöntemleri yeterli olmadığı sararmış ve koyulaşmış dişler,

 • Şekil bozuklukları,

 • Dişlerin uzaması,

 • Dolguların eskimesi ve sararması

 • Eğrilmiş ve çapraşıklaşmış dişler,

 • Diş yapılarındaki kalıtsal bozukluklar.

Lamine Diş Kaplama Bakımı Nasıl Yapılır?

Lamine dişlerin bakımı için özel bir uygulama bulunmamaktadır. Normal dişlere yapılan günlük rutin bakım yeterli gelmektedir. Doğal dişlere ve lamine dişlere yapılması gereken normal bakım rutini şu şekildedir:

 • Lamine kaplamaları da normal diş gibi düşünerek, günde en az 2 kez diş fırçalanması gerekir.

 • Kaplamaların altında yemek artıkları kalabileceği için diş fırçalama sonrasında diş ipi kullanılması önemlidir.

 • Kaplama yapılan dişler 6 ayda bir uzman tarafından kontrol edilmelidir.

 • Gerekli durumlarda diş eti tedavisi alınmalıdır.

Lamine diş yapımı sonrası 10 ila 15 gün arası sıcak ve soğuk yiyecek veya içeceklere karşı dişlerde hassasiyet olabilir. Bu gibi durumlarda hassasiyet gideren diş macunları kullanılabilir. Herhangi bir renk kaybına uğramadığı için lamine dişlere beyazlatıcı diş macunu gerekmez. Kişi, hangi tür diş macununu kullanması gerektiğini diş hekimi uzmanından öğrenebilir.


4 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

İzmir Gezilecek Yerler

Ege bölgesinde ve İzmir körfezinde yer alan İzmir, 4,5 milyona yakın nüfusuyla Türkiye’nin en büyük üçüncü şehri. Yaz turizmi açısından önemli bir yere sahip ilçelere ev sahipliği yapan İzmir , yaz ay

Comments


bottom of page