top of page

ESTETİK DİŞ HEKİMLİĞİ

Son yıllarda adını çok sık duymaya başladığınız Estetik Diş Hekimliği hakkında merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını sizler için hazırladık.

Estetik diş hekimliği; bireyin sağlıklı olmasının yanı sıra estetik açıdan dan etkileyici bir diş, çene yapısına sahip olmasını sağlayan diş hekimliği alanıdır. Bu tedavi metodu içinde farklı tekniklerin yanı sıra teknolojiden de sıklıkla yararlanılmaktadır.

Bu alanda amaçlanan estetik görüntü, bireyin fiziksel ve sosyal özelliklerine göre belirlenmektedir. Bu nedenle kişiden kişiye göre değişen özel tasarımlardır. Estetik diş yaptırmak isteyen kişinin ağız, çene, yüz yapısı birlikte değerlendirildikten sonra doğal ve ideal görüntü bilgisayar ortamında tasarlanmaktadır. Bu şekilde bu tasarım hastanın beğenisine sunularak başarılı bir tedavi süreci gerçekleştirilmektedir.

Estetik Diş Hekimliğinde Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

Malatya ilinde hizmet veren merkezimiz Esdent Ağız ve Diş Sağlığı Merkezimiz’de estetik diş hekimliği alanında tecrübeli hekimler görev yapmaktadır. Bu diş hekimliği alanında kullanılan yöntemleri kısaca anlatacağız.

Adeziv (Bonding) Sistemler

Adeviz sistemleri dişin şekli, renk ve boyutu gibi özelliklerinde yapılması gereken değişiklikleri, dişe yapılan yapıştırma işlemleri ile gerçekleştirmeyi sağlayan uygulamalardır.

Adeviz İşlemlerin Avantajları;

  • Diş aralarındaki boşlukların doldurulması

  • Kırık dişlerin doldurulması

  • Aşınan dişlerin şekillendirilmesi

  • Diş rengi değişimi

Yukarıdaki işlemlerde başarı sağlayan pratik uygulamalardır. Porselen diş gerekliliği olmayan durumlarda sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir.

Kompozit Dolgu

Kompozit dolgu diş hekimliğinde geçmişte kullanılan gri dolguların yerini almış olan estetik diş dolguları dır. Kompozit diş dolguları ile doğal bir görünüm sağlanmaktadır. Gereken ve düzenli bakım sağlandığında 5 ile 10 gibi bir süre kullanım olanağı sunmaktadır. Kompozit dolgu uygulaması ortalama olarak 30 dk ile 10 saat arasında gerçekleştirilir.

Porselen Diş Kaplama

 

Porselen diş kaplama bir veya birden fazla dişin eksikliğinde veya dişlerin bir çok açıdan sağlıksız olduğu durumlarda başarılı sonuçlar veren estetik diş hekimliği uygulamasıdır.

Porselen diş kaplamalar bir kaç farklı teknik ile gerçekleştirilebilir. Ön muayene ve ölçümler tamamlandıktan sonra seçilmiş olan kaplama tekniğine göre 3 veya 4 seans gibi bir sürede tamamlanmaktadır.

  1. Metal destekli kaplama; Metal destekli porselen kaplamalar porselen malzemesinin kırılganlığının önüne geçmek ve dayanıklı bir alt yapı oluşturmak için metal içerikli malzeme kullanılması ile oluşturulur. Gelişen teknoloji ile metal içerikli malzemeler yerine estetik açıdan şık duran alternatif uygulamalar sıklıkla tercih edilmektedir.

  2. Zirkonyum Porselen: Son yılların en popüler diş hekimliği tedavi metotlarından biridir. beyaz renkli olması porselenin alt tabanında dayanıklı ve doğal bir görüntü ortaya çıkması estetik diş hekimliğinin tedavi modellerinden biri olmasını sağlamıştır. Zirkonyum porselen hakkında detaylı bilgi için linke tıklayabilirsiniz.

  3. Lamine Porselen: Dişlerin kesilmesine ihtiyaç duyulmadan aşındırılması ile ince porselen dokular yapıştırılarak uygulanan işlemdir. Yaprak porselen olarak da bilinmektedir. Maliyeti yüksek olan bir uygulamadır. Fakat diş hekimliğinde özellikle ön dişlerde sıklıkla tercih edilir.

Pembe Estetik

Pembe estetik bir diğer bilinen ismi ile diş eti estetiği estetik diş hekimliğinin bir diğer uygulamasıdır. Dişin etrafını saran yumuşak ve sert dokularda meydana gelen ve diş etinden kaynaklanan estetik problemlerin giderilmesi işlemidir.

Sağlıklı dişlerin yanı sıra daha güzel bir görünüm için estetik diş hekimliği tedavi metodumuzu inceleyebilir randevu için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

estetik diş hekimliği.jpg
bottom of page