top of page

İzmir Gezilecek Yerler


Ege bölgesinde ve İzmir körfezinde yer alan İzmir, 4,5 milyona yakın nüfusuyla Türkiye’nin en büyük üçüncü şehri. Yaz turizmi açısından önemli bir yere sahip ilçelere ev sahipliği yapan İzmir , yaz aylarında neredeyse nüfusunun ikiye katlandığı bilinen bir şehir olmasıyla da dikkat çekiyor. Türkiye’nin en önemli ticaret, fuar ve öğrenci şehirlerinden biri olan İzmir’in her köşe başında unutulmaz manzaralar görmek mümkün.


Her yıl yerli ve yabancı turistlerin adeta akınına uğrayan İzmir , günün her saati kalabalık olan çok sayıda yapıya ev sahipliği yapıyor. Sahil boyunca uzanan yürüyüş yolları, İzmir özel eşsiz mimarisi ve Gündoğan meydanı gibi günün her saati kalabalık olmayı başaran noktaları İzmir’i unutulmaz kılıyor. İzmir Otelleri kalabalık turist ve seyahat severlerin harika bir deneyim ile konaklamalarına imkan tanıyor.


İzmir seyahatinizi daha keyifli hale getirmek için sizler için derlediğimiz İzmir’de gezilecek yerler listesini inceleyebilirsiniz. Yaz turizmi açısından oldukça önemli bir rol oynayan İzmir kültürel açıdan da büyük bir zenginliğe sahip. Kültürel açıdan demişken yeme-içme kültürü olarak da çok farklı lezzetler tadabilirsiniz. İzmir’in meşhur yemekleri listesi oldukça kalabalıktır. Bu sebeple İzmir tarihini daha yakından tanımak için gezmeniz gereken kültürel yerler ile ilgili bilgi sahibi olmanız seyahatinizi çok daha keyifli hale getiriyor.


İzmir’de Gezilecek Yerler


Kordon

Kemeraltı Çarşısı

Tarihi Agora Açıkhava Müzesi

Kadifekale

Saat Kulesi

Efes Antik Kenti

Hisar Camisi

Havra Sokağı

İnciraltı Kent Ormanı

Gelin, tüm bu yerleri ve daha fazlasını beraber inceleyelim. İşte, İzmir’de mutlaka görüp keyfini sürmeniz gereken o yerler…


1. Kordon

Kordon

Kordon

Her saat popüler ve kalabalık olmayı başaran en bilindik caddelerinden biri olan Kordon, İzmir’de gerilmesi gereken yerlerin başında geliyor. Denizin 150 m doldurulmasıyla halka açılan ve Cumhuriyet Meydanı ile İzmir limanı arasındaki kıyı şeridini kapsayan Kordon, 1999 yılında sit alanı ilan edilmiş. Günümüzde kordon boyunu nostaljik tramvaylar ile de gezme şansı yakalayabilirsiniz. Ege manzarasının sunan keyifli bir yola sahip Kordon’da çim dinlenme alanlarından kafelere kadar pek çok farklı yer bulunuyor. Keyifli bir İzmir günü geçirmek için tercih edebileceğiniz Kordon’da geçirilen her saatin çok hareketli olduğunu dile getirmek gerek.


2. Kemeraltı Çarşısı

İzmir’in tarihi yerlerinden biri olan Kemeraltı Çarşısı, 16. yüzlü yıllara dayanan köklü bir geçmişe sahip. Antik çağlardan bu yana yerini ve önemini hiçbir zaman kaybetmemiş olan Kemeraltı Çarşısı, 5 kilometrelik bir alana yayılmış durumda. 15 bin iş yerine ev sahipliği yapıyor olması sebebiyle dikkat çeken Kemeraltı Çarşısı, dünyanın en büyük açık hava alışveriş alanı. Bu özelliği sayesinde her yıl binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edildiğini dile getirmek mümkün.


Kemeraltı Çarşısı içerisinde 16 yüzyıldan kalma çeşmeler, hanlar ve hamamlar bulunuyor. Bunun yanı sıra güncel ihtiyaçların karşılanması adına da çok sayıda işletmeye yer verildiğini dile getirmek mümkün. Yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayacağınız kafe ve restoranlar bulunmaktadır. Aynı zamanda Gündelik alışverişlerinizi yapacağınız dükkanlara kadar geniş bir listeye sahip Kemeraltı Çarşısı büyüleyici havası ile adım attığınız ilk andan itibaren sizi içine çekiyor.


3. İzmir Tarihi Asansör

Tarihi Asansör

Tarihi Asansör

Mithatpaşa Caddesi ile Halil Rıfat Paşa Caddesini birbirine bağlamak amacıyla yapılmış bir sokak asansörü olan Tarihi Asansör’ün hikayesini ise dillere destan! Asansörün olmadığı yıllarda iki cadde arası uzunluğun 58 metre olduğu ve bir caddeden diğer caddeye ulaşmak için onlarca basamak çıkmanın gerekiyormuş. Oldukça zahmetli ve yorucu olan bu durumu yaşayan bir ailenin babası olan Devidas, merdivenlerden düşerek ayağını kırıyor ve bunun üstüne yakın dostu Nesim Levi, iki cadde arasında bir asansör yaptırmaya karar vermiş.Tuğlaları bile Marsilya’dan sipariş edilen ve büyük bir özen ile iki caddeyi birbirine bağlayan asansör, 1907 yılında yapılmış olsa da Anadolu’da halen böyle bir yapının başka bir örneği ile karşılaşmak mümkün değil.


Sokağın başında dünyaca ünlü sanatçı Enrico Macias diğer tarafta ise İzmir’e aşık olduğu bilinen Dario Moreno’nun büstü bulunuyor. Asansörün sanatçısının Dario Moreno’ya duyduğu sevgi, Tarihi Asansör ile ölümsüz hale gelmiş durumda!


“İzmir Tarihi Asansör konum için tıklayın”


4. Agora Açıkhava Müzesi

Agora Açıkhava Müzesi

Agora Açıkhava Müzesi

İzmir’de bulunan ve en önemli üç ören yerinden biri olma özelliği taşıyan Agora, bugüne dek birçok farklı milletin egemenliği altına girmiş. Sütun ve kemerler üzerinde çok katlı olarak inşa edilmiş bir yapı topluluğu olan Agora, yapısı ile dünyadaki tek. Günümüzde belediye tarafından yapılan çeşitli çalışmalar ile daha başarılı hale getirilen ancak arkeolojik çalışmaların hala devam ettiği bilinen Agora Açık Hava Müzesi, 09:00 ile 19:30 saatleri arasında açık. Yalnızca pazartesi günleri kapalı olan müzeye giriş için 5 TL ücret talep ediliyor.


“Agora Açık Hava Müzesi konum için tıklayın”


5. Kadifekale

Kadifekale

Kadifekale

İzmir’in merkez konumunda bulunan ve en etkileyici tarihi yapılarından biri olma özelliğine sahip Kadifekale 186 metre uzunluğu ile görenleri adeta büyülüyor. M.Ö. 3000 yılları başında Büyük İskender’in ölümü sonrasında inşa edildiği tahmin edilen Kadifekale, oldukça köklü bir geçmişe sahip.


Bugüne dek birçok farklı medeniyetin egemenliği altına giren Kadifekale, 15. yüzyıl Osmanlı döneminde değişikliklere uğramış. Bu dönemde genişletilen ve taş ile tuğla mimarisine sahip olan Kadifekale 750 metrekare büyüklükteki devasa sarnıçları, kilise ve manastırları ile tarih ve kültür meraklıları tarafından çok yoğun bir ilgi görüyor. Kaleye giriş için ise herhangi bir ücret talep edilmiyor.


“Kadifekale konum için tıklayın”


6. İzmir Saat Kulesi

Saat Kulesi

Saat Kulesi

İzmir’in en önemli simgelerinden biri olan Saat Kulesi’nin 1901 yılında Osmanlı padişahı II. Abdülhamit tarafından inşa edildiği biliniyor. Padişahın tahta çıkışının 25. yılını kutlamak amacıyla inşa ettirdiği bu şaheser günümüzde İzmir’in en önemli simgelerinden biri haline gelmiş durumda. Kemeraltı Çarşısı’nın girişinde konumlanan ve Konak Yalı Camii’nin hemen yanında olması sebebiyle kolaylıkla ulaşabileceğiniz saat kulesi 25 m yüksekliğe sahip. En önemli özelliği ise sahip olduğu özgün mimari. Özgün mimarisiyle diğer Osmanlı saat kulelerinden ayrılan ve ünlü bir Fransız mimar tarafından tasarlanan kulenin kesme taşları ile inşa edildiği görülüyor. Saat Kulesi, İzmirliler için oldukça önemli ve genellikle buluşma yeri olarak tercih ediliyor.


“İzmir Saat Kulesi konum için tıklayın”


7. Efes Antik Kenti

Efes Antik Kenti

Efes Antik Kenti

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan çukur İçihöyük, Ayasuluk Tepesi, Efes Antik Kenti ve Meryem Ana bölümlerine ev sahipliği yapan antik kent; Türkiye’nin en çok ziyaret edilen tarihi hazinelerinden biri. Antik dönemin en büyük ve en güçlü kentlerinden biri olma özelliği taşıyan kent Herakleitos ve Hermodos gibi pek çok bilim insanına da geçmiş yıllarda ev sahipliği yapmış. 2023 yılında Efes Antik Kenti’ne giriş yapmak için 400 TL ücret ödemek gerekiyor. Efes antik kentine giriş için müze kartı kullanılabilirsiniz. Tarihi ve mimari güzelliğiyle görenleri adeta büyüleyen kentte her yıl birçok farklı etkinlik düzenleniyor.


“Efes Antik Kenti konum için tıklayın”


8. Hisar Camii

1592 yılında Yakup Bey tarafından yaptırılan Hisar Camii, İzmir’in en büyük ve gösterişli camisi olması sebebiyle oldukça dikkat çekici. Konak’ta bulunan tarihi cami, Kemeraltı Çarşısı içerisinde konumlandığı için buraya ulaşım oldukça kolay. Merkezden metro ya da diğer toplu taşıma araçlarını kullanarak kolaylıkla bu camiye gelinebilir.


Günümüzde bir ibadethane olmanın haricinde Hisar Camii, etkileyici ve gösterişli mimarisi ile hem yerli hem yabancı turistler tarafından yoğun bir ilgi görüyor. Hisar Camii etrafında bulunan işletmelerde yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayabilir, kültürel ve keyifli bir seyahat yapma şansı yakalayabilirsiniz.


“Hisar Camii konum için tıklayın”


9. Havra Sokağı

İsmini yakın çevresinde bulunan sinagoglardan alan Havra Sokağı, geçmiş yıllarda helal üretimin yapıldığı ve satıldığı hareketli bir alışveriş merkezi olması ile dikkat çekiyor. Geçmiş yıllarda Yahudilerin balık, et, tavuk ve yumurta gibi gıda ihtiyaçlarının büyük bir kısmını havra sokağından temin ettikleri biliniyor. Yahudi inançlarına uygun şekilde üretim yapılan Havra Sokağı günümüzde de İzmir’in en popüler sokaklarından biri. Günümüzde halen çeşitli işletmelere ev sahipliği yapan sokakta yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayabilir ya da alışveriş yapabilirsiniz.


“Havra Sokağı konum için tıklayın”


10. İnciraltı Kent Ormanı

İnciraltı Kent Ormanı

İnciraltı Kent Ormanı

Giriş için herhangi bir ücret ödemenize gerek olmayan İnciraltı Kent Ormanı, 2006 yılında ağaçlandırma çalışmalarına başlanan bir orman. Günümüzde yalnızca turistler tarafından değil yerli halk tarafından da tercih ediliyor ve özellikle hafta sonu oldukça kalabalık hale geliyor. Hafta sonları doğa ile iç içe vakit geçirebilirsiniz. Kent Ormanı içerisinde bulunan kafelerde oturup bir şeyler içebilirsiniz.


Zakkum, böğürtlen ve deniz iğdesi gibi bir başka yerde görmenin zor bir ihtimal olacağı ve ekolojik denge için oldukça önemli olan bitki türlerini İnciraltı Kent Ormanı’nda görebilirsiniz. Ulaşımın oldukça kolay olduğu İnciraltı Balçova ilçesinde bulunuyor. Bu sayede metro güzergahı ya da toplu taşıma araçlarıyla kolaylıkla ulaşım mümkün hale geliyor.


“İnciraltı Kent Ormanı konum için tıklayın”


11. Kızlarağası Hanı

İzmir’de en başarılı şekilde korunmuş tarihi hanlardan biri olan Kızlarağası Hanı’nın 1744 yılında Hacı Beşir Ağa tarafından yaptırıldığı tahmin ediliyor. Kemeraltı Çarşısı içerisinde bulunuyor olması kolaylıkla ulaşabilmesini mümkün hale getiriyor. Düzen olarak diğer Osmanlı hanımlarını aldıran Kızlarağası Hanı dikdörtgen planlı ve iki katlı bir tasarıma sahip. 500 metrekarelik havlusu ile oldukça görkemli bir han olması sebebiyle dikkat çeken Kızlarağası Hanı’nın 1988 ile 1993 yılları arasında restorasyon çalışmalarına girdiği biliniyor. Özel fincanda pişen Türk kahvenizi yudumlamanıza imkan tanıyan kafeleri içerisinde yer veren Kızlarağası Hanı; el sanatları, gümüş takılar, halı ve kilim gibi ürünlerin satıldığı dükkanlara da sahip.


“Kızlarağası Hanı konum için tıklayın”


12. Tarihi Havagazı Fabrikası

Geçmiş yıllarda fabrika olarak aktif olarak kullanılsa da günümüzde İzmir’de gerçekleşecek kültürel aktivitelerin en sevilen yerlerinden biri olan Tarihi Havagazı Fabrikası, İzmir’in en önemli yerlerinden biri olma özelliğini taşıyor. Bir fabrikanın sanat ve kültür alanında dönüşümünün hikayesine yer veren Tarihi Havagazı Fabrikası, çeşitli restorasyonlar çalışmalarına uğradı. Günümüzde 23 bin metrekarelik geniş bir alana sahip bu yer, pek çok kültürel etkinliğe ev sahipliği yapıyor.


Fabrika binasının sahip olduğu dökümhanenin kafe olarak kullanıldığı bilinen dolayısıyla yeme içme ihtiyaçlarınızı eğlenceli bir şekilde karşılamanıza imkan tanıyor. Aynı zamanda bu fabrika, sergi salonlarında da ev sahipliği yapıyor.


“Tarihi Havagazı Fabrikası konum için tıklayın”


13. Sığacık

Sığacık

Sığacık

İzmir’in Seferihisar ilçesine bağlı olan Sığacık, Ege’nin en sevilen tatil noktalarından biri. Özellikle son yıllarda büyük bir popülerlik kazanan ve geçmiş yıllarda balıkçı köyü olarak bilinen Sığacık sessiz ve huzurlu bir ambiyans isteyenlerin en sevdikleri yerlerden biri. Sığacık’ta gezilmesi gereken pek çok yer olduğunu ise mutlaka dile getirmek gerekiyor.


“Sığacık konum için tıklayın”


14. Sığacık Kalesi

Sığacık Kalesi

Sığacık Kalesi

Sığacık seyahatiniz esnasında mutlaka uğramanız gereken Sığacık Kalesi, diğer kalelerden farklı olarak belirli bir yerleşim yerini savunmak için yapılmış değil. Deniz üstü olarak tasarlanan ve sonrasında gümrük kontrol merkezi olarak kullanılan kale günümüzde hamam, cami ve ticari mekanlara da ev sahipliği yapıyor.


“Sığacık Kalesi konum için tıklayın”


15. Teos Antik Kenti

Seferihisar İlçesi, Sığacık Mahallesi’nde yer alan antik liman kenti Teos, İzmir’in yaklaşık 60 km güneybatısında yer almaktadır. Teos Antik Kenti, İzmir’in bugüne dek medeniyete altına girdiği egemenlikleri daha yakından incelemek isteyen herkesin mutlaka görmesi gereken yerlerden biri. 3000 yıllık bir tarihe tanıklık edebilirsiniz. Hatta bazı kaynaklarda MÖ 6. yüzyıla kadar ticari ilişkilerin önem kazandığı, tarihinin eski Mısır’a kadar takip edilebilir olduğu gözükmektedir. Uluslararası arkeoloji literatürü içerisinde oldukça sık şekilde değinilen Teos Antik Kentine 40 TL ücret ödeyerek giriş yapabilirsiniz.


“Teos Antik Kenti konum için tıklayın”


16. Karagöl Tabiat Parkı

Yaz turizmi açısından oldukça zengin ve geniş olanaklara sahip İzmir, doğal güzellikleri ile de isminden söz ettirmeyi başarıyor. Doğa cenneti olarak bilinen ve doğa gezilerinin, kampların ve fotoğrafçıların gözdesi haline gelen Karagöl Tabiat Parkı; 18 hektarlık büyük bir yeşil alan üzerinde kurulu. Heyelan set gölü olan Karagöl’ün çevresini saran park 4 mevsim boyunca unutulmaz manzaralar sunuyor.


Türkiye’nin en sevilen tabiat parklarından biri olan Karagöl Tabiat Parkı içerisinde yürüyüş yolları, kır bahçeleri, piknik ve mesire alanları bulunuyor. Otomobil girişleri için 80 kişi başı günü birlik gidişler için 40 TL vererek Karagöl Tabiat Parkında eşsiz bir gün geçirme şansı yakalayabilirsiniz.


“Karagöl Tabiat Parkı konum için tıklayın”


17. Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi

1850 yılından itibaren üretilmiş olan pek çok oyuncağa ev sahipliği yapan Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi, Konak Belediyesi tarafından işletiliyor. Tasarlanan ilk saçlı bebeğe kadar birçok farklı eseri barındıran zengin bir koleksiyona sahip olan müze, masal kahramanlarından tahta oyuncaklara kadar farklı oyuncak türlerine yer veriyor. İçerisinde oyunu oynama aktiviteleri de bulunuyor olması, özellikle çocuklu aileler tarafından yoğun bir ilgi görmesini sağlıyor. Pazar ve pazartesi günleri kapalı olan müzeye geri kalan bütün günler sabah 09:00 ile akşam 17:00 arasında ziyaret edebilirsiniz. Giriş için ise herhangi bir ücret talep edilmiyor.


“Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi konum için tıklayın”


18. Şirince Köyü

Şirince

Şirince

Türkiye’nin en ünlü köylerinden biri olma özelliğini taşıyan Şirince Köyü, otantik Ege atmosferini korumayı bugüne dek başaran kıymetli köylerden biri. Yerli ve yabancı turistler arasında oldukça popüler olan köy yemyeşil doğal güzelliklere sahip. 2012 yılında Maya kehanetlerinde dünyada kurtulan iki yerden biri olarak anılması ile dikkat çeken Şirince Köyü, dünya çapındaki ününü halen kaybetmiş değil.


Köyün içerisinde birçok farklı işletme ve şaraphane mevcut. Şarap tadımlarına katılabilir, yöresel lezzetlerden tadabilir ya da sevdiklerinize hediye almak için hediyelik dükkanları gezerek vakit geçirebilirsiniz. İzmir merkezinden kalkan minibüsler yardımıyla kolaylıkla Şirince’ye ulaşabilirsiniz. Ancak köyün özellikle yaz aylarında çok kalabalık olduğunu mutlaka dile getirmek gerekiyor.


“Şirince konum için tıklayın”


19. Foça

Foça

Foça

İsmini geçmiş yıllarda bölgede yaşayan farklardan alan Foça, İzmir’e yaklaşık olarak 70 km uzaklıkta bulunuyor. Çandarlı ve İzmir Körfezi arasında konumlanan bir yarımada üzerinde bulunan Foça, doğal bir liman olma özelliğine sahip. Bu özelliği ile tarihin bütün zamanlarında stratejik açıdan önemli bir yer olmayı başarabilen Foça günümüzde sakin atmosferi ve klasik elleri ile görenleri adeta büyülüyor.


İzmir’in en sevilen tatil yerlerinden biri olan Foça’da gezilecek pek çok yer var. Beş Kapılar Kalesi, Şeytan Hamamı, Ünlü Herodot Duvarı ve Değirmenli Tepe; mutlaka görülmesi gereken yerlerin arasında geliyor. Bunun yanı sıra Foça içerisinde bulunan işletmelerde konaklayabilir ya da balık restoranlarında yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.


“Foça konum için tıklayın”


20. Birgi Köyü

Birgi Köyü

Birgi Köyü

Ödemiş ilçesine bağlı olan Birgi Köyü, Bozdağ’ın eteklerine kurulu bir konuma sahip. UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan köy, M.Ö. 2000 öncesine kadar uzanan köklü bir geçmişe sahip. Aydınoğulları Beyliğine başkentlik yaptığı düşünülen ve mimari dokusunu halen kaybetmemiş olan köy, 18 ve 19 yüzyıl sivil Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerine de ev sahipliği yapıyor. Mimari dokulardan hoşlananlar tarafından yoğun bir ilgi gören ahşap pencereli evler ile dolu sokakları, asırlık çınar ağaçları ve muhteşem doğası köyde geçirilen vakti çok daha keyifli ve eğlenceli hale getiriyor.


Küçük bir köy olmasına rağmen gezilmesi gereken çok sayıda yere sahip. Çakırağa Konağı, Derviş Ağa Cami ve İmam-ı Birgivi Medresesi Birgi Köyü ziyaretiniz esnasında mutlaka gezmeniz gereken yerler arasında bulunuyor. Bunun yanı sıra Birgi Meydan kahvesinde soluklanarak kahve keyfi yapabilir, Mor Fesli’de keyifli yemekler yiyebilirsiniz!4 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page