top of page

İzmir Gezilecek Yerler | Mutlaka Görmeniz Gereken 16 Yer!İzmir gezilecek yerler listesi, yerli yabancı birçok gezginin merak ettiği başlıklardan bir tanesi. Ege’nin incisi olarak adlandırılan İzmir gezilecek yerler bakımından oldukça zengin. Şehirde pek çok tarihi yerler ve doğal güzellikler bulunuyor. Bu anlamda İzmir’in saklı cennetleri bir hayli fazla diyebiliriz.

İzmir'de gezilecek yerler sadece bununla sınırlı değil. Bildiğiniz üzere İzmir'in tarihi bir hayli geçmişe dayanıyor. Bu nedenle şehirde birçok antik kent görebilmek de mümkün. Yazıda yer alan bölgelerin birçoğu İzmir merkezde gezilecek yerler olarak değerlendirilebilir.

Son olarak İzmir çevresinde gezilecek yerler ile yazıyı noktaladık. İzmir’de yapılacaklar listesine aşağıdaki bölgeleri gezip görmeyi mutlaka ekleyin!

İzmir Hakkında Genel Bilgiler

İlk olarak İzmir hakkında birtakım bilgilerle yazıya başlayalım. Türkiye’nin Ege Bölgesi’nde yer alan İzmir, nüfus bakımından ülkenin en kalabalık üçüncü şehridir. Sosyo-kültürel ve tarihi açıdan bölgenin en önemli şehirlerinden birisidir.  Komşu illeri olan Aydın, Manisa, Balıkesir’de de aynı özellikler hâkimdir.

Şehir, iklim olarak Akdeniz iklim kuşağında yer alır. Bu bakımdan turizmin gelişmiş olduğunu söyleyebiliriz.

İzmir’de gezilecek yerler listesini dört başlık altında hazırladık. Bunlar şu şekilde;

 • İzmir Gezilecek Yerler

 • İzmir Turistik Yerler

 • İzmir Merkezde Gezilecek Yerler

 • İzmir Çevresinde Gezilecek Yerler

İzmir Gezilecek Yerler Listesi

İzmir gezilecek yerler listesi oluştururken en önemlilerine değinme gereksinimi duyduk. Çünkü İzmir turistik yerler bakımından oldukça zengin bir şehirdir. Bu kapsamda seyahatiniz için uğrak noktası olarak pek çok yer mevcut. Aşağıda İzmirde görülmesi gereken yerler listelenmiştir;

1- Kordon

İzmir gezilecek yerler listesi oluştururken ilk sırada elbette Kordon yer alıyor. Kordon, İzmir'in en önemli noktalarından bir tanesidir. Hatta İzmir denildiğinde akla ilk gelen yerlerden birisi konumundadır.

Kordon, şehrin Konak ilçesinin Alsancak mevkisinde yer alıyor. Bu anlamda şehir merkezinden yaklaşık olarak 2 km uzaklıktadır. Buraya ulaşım, genel olarak Plevne Bulvarı üzerinden sağlanır. Ayrıca Kordon’u Türkiye’nin en popüler sahil şeritlerinden birisi olarak da sayabiliriz.

Burası, yabancı turistlerin ilk uğrak noktalarından da bir tanesidir. Yemyeşil çimleri ve uzunca sahil şeridi ile Kordon, yıl boyunca dolup taşmaktadır. Buraya gelmişken, Kordon boyu uzanan birbirinden güzel restoranlarda yemek yemeyi de unutmayın!

İzmir'de Ne Yenir? merak edenler mutlaka yazıyı okumalı!

2- Tarihi Kemeraltı Çarşısı

Tarihi Kemeraltı Çarşısı, İzmir'in en güzel yerleri arasında gösterilebilir. İster yerli ister turist olsun şehrin en gözde yerlerinden bir tanesidir. Şehre has binlerce ürünü ve çok daha fazlasını burada bulabilirsiniz.

İlgili bölge, Agora ve Konak arasında yer almaktadır. Çarşı içerisinde tekstil malzemelerinden baharatlara kadar hemen her şeyi bulabilirsiniz. Bir Türk kahvesi içmeden ve nostaljik dükkânlara uğramadan çarşıya veda etmemenizi öneriyoruz. 😊

3- Tarihi Asansör

İzmir’de gezilecek yerler arasında şehrin sembol yerlerinden bir tanesi de Tarihi Asansör. İlgili yapı, Nesim Levi tarafından 1907 yılında inşa edilmiştir. Asansör inşa edilmeden önce civar semtlere ulaşım için 155 basamağı olan bir merdivenin çıkılması gerektiğini biliyor muydunuz?

Tarihi Asansör 1985 yılında restore edilmiştir. O tarihten bu yana ise yalnızca elektrik ile çalışarak hizmet vermektedir. Asansörün tepesine ulaşabilmek için hiçbir ücret ödemeniz gerekmiyor. Buna ek olarak, asansöre giden yolda bulunan barlarda keyif yapabilir, asansör ile yukarıya çıktıktan sonra ise şehir manzarasına karşı yemek yiyebilirsiniz.

4- Yedi Uyuyanlar Mağarası

Yedi Uyuyanlar Mağarası, Efes Antik Kenti içerisinde yer alıyor. Burası hem İslamiyet hem de Hıristiyanlık için oldukça kutsal ve kıymetli bir mirastır. Ashab-ı Kehf anlatısındaki mağaranın burası olduğu rivayet edilir. Anlatıya göre burada 7 kişinin 309 yıl boyunca aralıksız olarak uyuduğu ifade edilir.

İzmir’de gezilecek yerler listesine mutlaka Yedi Uyuyanlar Mağarası’nı ekleyin. Burayı ziyaret edebilmek için öncelikle Selçuk ilçesine gitmeniz gerekir. Basmane Tren Garı’ndan Aydın iline giden trenlerle buraya ulaşım sağlayabilirsiniz. Selçuk ilçesine ulaştıktan sonra ilçe merkezinden kalkan minibüsler vasıtasıyla mağaraya ulaşım sağlayabilirsiniz.

5- İzmir Saat Kulesi

İzmir Saat Kulesi'nde yer alan saatin Alman İmparatoru 2. Wilhelm tarafından hediye edildiğini duymuş muydunuz? İzmir’de gezilecek yerler denildiğinde şehrin önemli sembollerinden birisi olan Saat Kulesi’ne mutlaka uğrayın. İzmirde günübirlik gezilecek yerler arayışındaysanız kesinlikle Saat Kulesi’ni öneriyoruz!

Saat Kulesi, 1974 yılında yaşanan depremde saat hasar görmüştür. Tam depremin olduğu saat olan 02:04 ‘te duran saat, bir süre bu şekilde kalmış. İzmir’e yolunuz düştüğünde mutlaka uğramanızı öneriyoruz! Hem buradan Kemeraltı Çarşısı'na da kolaylıkla geçebilirsiniz.

6- Efes Antik Kenti

Efes, sadece Türkiye’nin değil aynı zamanda dünyanın en önemli antik kentlerinden bir tanesidir. Efes, İzmir'i ziyaret edeceklerin mutlaka gezip görmesi gereken yerlerin başında geliyor. 127 sütuna sahip Artemis Tapınağı’nı ayrıca incelemenizi öneriyoruz.

M.Ö. 550 yılında tamamlanan Artemis Tapınağı, bugün yerli ve yabancı birçok turistin uğrak noktası oluyor. Burası, ülkemizde bulunan nadide yapılardan sadece bir tanesi.

7- Meryem Ana Evi

İnanışa göre Hz. İsa’nın çarmıha gerilmesinden sonra Hz. Meryem bu bölgeye gelmiştir. Aynı inanışa göre yaşamının sonuna kadar burada Havari Yuhanna ile yaşamıştır. Meryem Ana Evi, İzmir’in Selçuk ilçesinde yer alır. Bu anlamda İzmir’de gezilecek yerler bakımından en önemli yapılardan bir tanesidir.

1891 yılında gün yüzüne çıkarılan evde 1950 yılında restorasyon çalışmaları yapılmıştır. Restorasyon çalışmalarından sonra burası, Vatikan tarafından kutsal mekân olarak ilan edilmiştir. Aynı zamanda 1952 yılında yine Vatikan tarafından Hıristiyan alemine hac yeri olarak duyurulmuştur.

Öneri yazısı: İzmir Tatil Yerleri

8- Şirince Köyü

Son dönemde İzmir'in gezilecek yerleri arasında Şirince Köyü’nü sıkça görebilirsiniz. İnanışa göre bu köye kıyametin hiçbir zaman uğramayacağı ifade ediliyor. Köy, her yıl yerli ve yabancı birçok turisti ağırlasa da doğallığını koruyor.

Buraya geldiğinizde mutlaka Şirince kahvaltısını deneyin. Organik ürünlere merakınız varsa mutlaka alışveriş yapın. Son olarak Şirince’nin tadımlık şaraplarını da denemenizi öneriyoruz. Burada her köşe başında tadım dükkânlarına rastlamak mümkün. 😊

İzmir Turistik Yerler

İzmir’de gezilecek yerler denildiğinde birçok turistik yapı ve bölge bulabilirsiniz. Hatta gezilecek yerlerin birçoğunun aynı zamanda turistik yerler olarak da değerlendirilebileceğini söyleyebiliriz. İzmir turistik yerler için aşağıdaki bölge ve yapıları mutlaka dikkate alınız;

1- Agora

Agora, turistik yerlerden birisi olarak değerlendirilebilir. Aynı zamanda İzmir’de gezilecek tarihi yerler arasında en önemli bölgelerden birisidir. Şehirde gezebileceğiniz en eski noktalardan birisi olan Agora, şehrin göbeğinde bir sit alanı olarak korunuyor.

Burasının eski zamanlarda toplantı merkezi olduğu ifade edilmektedir. Zaten Agora kelimesi de Antik Yunan’da toplantı anlamında kullanılıyormuş. İzmir gezilecek yerler için listenize burayı eklerken aynı zamanda gün batımını Agora’da mutlaka izlemenizi öneriyoruz!

2- Bergama

İzmir gezilecek yerler listesi oluştururken atlamamanız gereken bir ilçe bulunuyor. Bergama… İlçede bu kapsamda birçok tarihi yapı, tapınak, antik kent yer alıyor. Özellikle tarihi ve turistik gezileri seviyorsanız Bergama’ya uğramadan şehirden ayrılmayın deriz. Burada başlıca gezebileceğiniz bölgeler şu şekilde;

 • Bergama Antik Kenti

 • Asklepion

 • Kızıl Avlu (Sarepeion Tapınağı)

 • İzmir Bergama Müzesi

3- Aziz Yuhanna Katolik Katedral Bazilikası

Bu eserin yapımına 1862 yılında başlanmış ve1874 yılında hizmet için açılmıştır. Bu anlamda İzmir’in Hıristiyanlık anlamında en önemli yapılarından birisidir. Adını 12 havariden birisi olan Yuhanna’dan alır. İzmir’de gezilecek kiliseler arayışı içerisindeyseniz ayrıca burayı da listenize eklemenizi öneriyoruz.

4- Çeşme

İzmir’in turistik olarak gezilebilecek en önemli ilçelerinden birisi Çeşme’dir. Burada her yıl binlerce insan tatil yapıyor. Gezinizi yaz aylarında yapmayı düşünüyorsanız mutlaka Çeşme’ye gelip tatil yapmanızı öneriyoruz. İlçeye olan ziyaretinizde aşağıdaki bölgelere uğramayı unutmayınız;

 • Ilıca Plajı

 • Çeşme Kalesi

 • Delikli Koyu

 • Altınkum Plajı

 • Alaçatı Yel Değirmenleri Parkı

Mutlaka göz atın: İzmir Eğlence Mekanları

İzmir Çevresinde Gezilecek Yerler

İzmir’e gelmişken komşu illerin en önemli bölgelerini ziyaret etmeden gitmemenizi öneriyoruz. İzmir çevresinde gezilecek yerler listesini kısa tuttuk. Detaylı araştırma yaparak tüm yerleri görebilirsiniz.

1- Dilek Yarımadası

Dilek Yarımadası, Türkiye’nin turistik yerlerinden biri olan Kuşadası’na 28 km uzaklıkta. Özellikle İzmir’in Selçuk ilçesine de oldukça yakın. Burada birçok etkinliğe katılabilir ve keyifli vakit geçirebilirsiniz. Deniz seviyorsanız bu bölgenin denizinin oldukça temiz olduğunu söyleyebilirsiniz.

2- Zeus Mağarası

Zeus Mağarası, Dilek Yarımadası’na gelmişken mutlaka görmeniz gereken yerlerden birisidir. Mağara suyunun sıcaklığının her zaman için 5 derece olması, oldukça şaşırtıcı. Özellikle yaz aylarında mağaranın serin sularında serinleyebilmeniz mümkün.

3- Cennet Tepesi

İzmir’in Dikili ilçesine yakın olan Cennet Tepesi, İzmir çevresinde gezilecek yerler açısından değerlendirilebilir. Balıkesir’in Ayvalık ilçesine mutlaka uğramanızı ve İzmir’de gezilecek yerler listenize eklemenizi öneriyoruz. Ayvalık’ta ise görebileceğiniz en önemli bölgelerden birisi Cennet Tepesi’dir.

İzmir gezilecek yerler yazımızı burada sonlandırıyoruz. Gidip gördüğünüz yerler varsa deneyimlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz. :)

4 görüntüleme0 yorum

Comentários


bottom of page